Ahşap Mobilya Bakımı

Ahşap Mobilya Bakımı

Ahşap Mobilya Bakımı

İster evinizde ister işyerinizde olsun mobilya olarak ahşap ürünleri tercih ediyorsanız, mobilyalarınızı uzun süre kullanabilmek için düzenli ve bilinçli bir te

GreenWood
2019-03-21 10:47:48

İster evinizde ister işyerinizde olsun mobilya olarak ahşap ürünleri tercih ediyorsanız, mobilyalarınızı uzun süre kullanabilmek için düzenli ve bilinçli bir temizlik yapmalısınız.

Toz, ahşap mobilyaların en büyük düşmanlarından biridir. En az haftada iki kez nemli bir bezle (ıslak olmayan) toz almalısınız. Kuru bezle toz almak ahşap mobilyanıza uzun vadede zarar verecektir. Çünkü kuru bez ile ahşap arasında kalan toz zerrecikleri mobilyanızın çizilmesine ve renk kayıplarına neden olmaktadır.

Su ve sabun temizliğin vazgeçilmezlerinden olsa da sözkonusu ahşap olunca durum tamamen farklıdır. Su ve sabun ahşap mobilyanızın cilasına ve hatta içine işleyerek yapısına da zara verir. Hiç istemeyiz ama diyelim ki üzerine dökülen herhangi bir sıvı da aynı etkiyi yapar. Aynı şekilde üzerine konulan sıcak tabak, bardak boyasına zarar verir ve kabarmasına yol açabilir. Bu nedenle bu gibi şeyleri mobilyalarınızın üzerine koyarken mutlaka altlık kullanmak gerekir.

Ahşap mobilyanın üzerine koyduğunuz bardak veya tabaktan dolayı rengi solan mobilyalarınız için saç kurutma makinenizi kullanabilirsiniz. Makinenizi lekenin üzerine doğru tuttuğunuzda, lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Eğer mobilyalarınızda vernik ya da cila dökülme / soyulma sorunu başladıysa düzgünce yapılacak bir zımparalama işleminden sonra (siz de kolayca yapabilirsiniz) bir kat vernik atmak mobilyanın ömrünü uzatacaktır.

Önem vermeniz gereken bir diğer konu da mobilyalarınızı taşırken özen göstermenizdir. Unutmayalım ki mobilyalar en çok taşınmalar sırasında zarar görürler. Bu nedenle taşınmalar sırasında çok özenli davranmak gerekir.

Nemli ortamlarda mobilyaların iskeletlerinde zamanla kaymalar bozulmalar oluşabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka işini iyi bilen bir kişiden destek almalısınız çünkü bilinçsizce yapacağınız tadilatlar mobilyalarınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Eğer mutfak gibi nemli bir ortamda ahşap mobilya kullanmak durumundaysanız nem konusunda çok daha fazla dikkali olmak zorundasınız. Ocak yanıda direkt buhara maruz kalan ahşap mobilyaların ömrü çok kısa olacaktır. Mobilya üzerinde buhar birikmemesini sağlamalıyız. Bu da sürekli kontrol ve temizlik demektir. Bu yüzden mutfak gibi nemli olabilecek ortamlarda ahşap mobilya kullanımı önerilmemektedir. Ahşap yüzey üzerine yapıştırılan selobant, etiket gibi maddeler kimyasal çözücüler içerdiğinden mobilyalarınız için zehir niteliğindedirler.

Ahşap güneş ışığından doğrudan etkilenir ve rengi solar. Bu nedenle odanızda ahşap mobilyalarınızı güneş ışığına maruz kalacak şekilde yerleştirmekten kaçının.